Ankara Kırkayak İlaçlama

Adı: Kırkayak
Latince Adı: Class diplopoda
Boyut: Boyları 2,5 – 4 cm arasında değişmektedir.
Renk: Kırkayakların çoğu kahverengi ve siyahtır fakat bazı türleri turuncu veya kırmızıdır.
İlaçlama Çeşidi: JEL UYGULAMASI, REZİDÜEL UYGULAMASI
Yaşam Ömürleri: Kırkayaklar 7 yıla kadar yaşayabilmektedirler.
Üreme oranı: Bir dişi kırkayak normalde 500’e yakın yumurtlamasına rağmen tek seferde birbirine yapışık 1000 adet yumurtlayabilmektedir.

Kırkayaklar sıcak ve ılıman bölgelerde yaşayan kara hayvanlarıdır. Genellikle koyu kahve renklidirler. Gündüzleri nemli yerlerde yaprak, ağaç kabukları ve taşlar altında gizlenir, gece beslenmeye çıkarlar. Çoğunlukla çürümüş bitkisel besin yerler. Bazen tarlalarda, sürüler halinde, bitkilerin kök ve filizlerini de yediklerinden büyük zararlar yaparlar.

Neden Kırkayak İlaçlama Yapılmalı?

Neden Kırkayak İlaçlama Yapılmalıdır sorusuna cevaben, Zehirli ya da zehirsiz kırkayaklar taşıdıkları mikrop itibariyle insan sağlığını olumsuz etkiler. Enfeksiyona sebep olabilir. Ayrıca bahçe ve tarlalarda bitki köklerine zarar verirler. İnsanları ısırması durumunda ciddi zararlar verebilirler.

Uygun fiyat garantisi ile evinizde, bahçenizde, okul, hastane, fabrika, restaurantınızda tüm kırkayaklardan “TEKTAŞ İLAÇLAMA”nın “Üstün Hizmet” anlayışıyla kurtulun.

ALO BÖCÜK 483 52 19 – Tektaş İlaçlama

Kırkayak İlaçlama Ankara

Kırkayak orta büyüklükten büyük boya kadar boyu olan omurgasız canlılardır. Genel olarak kayaların ve büyük taşların altında bulunmayı tercih ederler. Kırkayak seğmentlerden oluşan uzun ve dar bir vücuda sahiptir ve her seğmentten birer çift ayağı bulunmaktadır. Kırkayaklar çiyanlarla aynı aileden olmasına rağmen kırkayakların vücut boylarına göre daha fazla sayıda ayakları bulunmaktadır. Ortalama bir kırkayak 80 ila 400 arasında sayıda ayaklara sahiptir. Kırkayak sadece ayak sayısının çok olmasından dolayı halk arasında bilinen adıdır. Kırkayakların bazı türlerinin avlarını yemeden önce öldürmek için kullandığı zehirleyici ısırıkları vardır. Kırkayaklar genellikle serin ve karanlık ortamda yaşamayı severler. Birçok kırkayak türünün vücut yapılarının aynıdır. Vücutlarının ilk seğmentinde birer adet ayakları vardır ve ilk seğmenti takip eden seğmentlerde ise ikişer ayakları bulunmaktadır. Kırkayağın ayakları hep birlikte çalışır ve bir dalga biçiminde hareket ederler. Kırkayaklar hem otçul hem de etçil canlılardır ama birincil olarak ölü bitkilerden ve toprak üzerindeki çürümüş maddelerden faydalanırlar. Kuşlar, fareler, tilkiler ve birçok hayvan tarafından av olarak yenilirler. Herhangi bir tehlike halinde kendilerini sarmal haline getirerek korunmaya çalışırlar hatta avını rahatsız edecek bir koku da salgılayabilmektedirler.

Bir kırkayak 500–1000 arasında adette yumurta üretebilmektedir. Yumurtaları çatladığında yavru kırkayaklar genellikle 3 çift ayakla dünyaya gelirler ve büyüdükte deri değiştirirler. Her deri değiştirdikleri zaman vücutlarında daha fazla seğment meydana gelir, dolayısıyla o kadar sayıda birer çift ayakları da meydana gelir. Genellikle kırkayaklar geceleri aktiftir ve toprak altında yaşayanların görme duyuları çok zayıftır. Yumurtalar toprağın altında muhafaza edilir. Cinsel olgunluğa ikinci yıllarında erişirler ve bu evreden sonra yıllarca yaşayabilmektedirler. Evimizin her yerinde karşımıza çıkabilecek ve ayakları sayesinde evimizde rahatlıkla gezinebilecek olan kırkayaklarla mücadele konusunda kendi yöntemlerimizde başa çıkabilsek bile bazen bu çabalar yeterli olmayabilir. Kırkayaklarla mücadele esnasında yardım alma ihtiyacı duyulabilir ve kırkayak ilaçlaması yapılması gerekebilir. Böyle bir durumda mutlaka kırkayak ilaçlaması hakkında bilgi ve yetkinlik sahibi ilaçlama firmalarından yardım isteyerek ilaçlama uzmanlarından faydalanılabilir.

Uzman bir TEKTAŞ İLAÇMAMA personeli evinizi ve bahçenizi bir Kırkayak istilasından önlemek için periyodik olarak kontrole gelebilir.

ALO BÖCÜK 483 52 19 – Tektaş İlaçlama

Kırkayaklar az da olsa doğada ölü bitki maddelerinin ortadan kaldırılmasında yardımcı olabilmekte ve bu şekilde yararlanılabilmektedir. Normal şartlarda nemli ortamları severler ve kuru ortamlarda çok fazla yaşama şansı bulamazlar. Bahçelerde çok sayıda istilaları görüldüğünde bitkilere, yere yakın meyve ve sebzelere zararı kaçınılmazdır. Evlerin içinde insanlara karşı zararsızdır, ısırmazlar veya insanları tehdit etmezler. Fakat kırkayaklar vücutlarının içinde bulunan sıvının herhangi bir ezilme durumunda ve insanların teması halinde insanlarda deri enfeksiyonlarına da yol açacağı gözden kaçırılmamalıdır. Eğer sizlerde kırkayak istilasından ya da olası kırkayak baskınından evinizi veya bahçenizi korumak ve mücadele etmek istiyorsanız Ankara’da bulunan kırkayak ilaçlama firmamızla iletişime geçip kırkayak ilaçlama fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve eğitimli konusunda uzman ilaçlama ekibimizle çalışarak içinizi rahatlatabilirsiniz.

Ankara kırkayak ilaçlama firması Alo Böcük.

Kırkayak Mücadele Yöntemleri

Kırkayak mücadelesinde Uzman ekiplerce yapılan REZİDÜEL ilaçlama veya ULV yöntemiyle sorun çözülmektedir.

REZİDÜEL UYGULAMASI

ULV UYGULAMASI