Sivrisinek Konusunda Bilinmeyenler

Dünyanın en büyük sivrisinek heykeli Komarno Manitoba’da gezginlerin ilgisini çekmek üzere yol kenarına yerleştirilen heykeldir. Kanada’nın sivrisinek merkezi olarak bilinen Komarno adını Ukrayna dilinde sivrisinek anlamına gelen sözcükten almıştır.

Kuzey kutup bölgesindeki tundralardan tropikal yağmur ormanlarına dünya üzerinde 2500 ü aşkın sivrisinek türü bulunuyor. Bu sivrisineklerin büyük bir bölümü etkinliklerini şafak vakti ve alacakaranlıkta sürdürürlerken kimileri gün ortasında beslenmekten hoşlanıyorlar. Sivrisineklerin en önemli besin kaynağı proteinler oluşturuyor.

1998 yılında araştırmacılar Londra metrosunda yeni bir sivrisinek türüne ortaya çıkarttılar. Söz konusu tür 100 yıl önce tüneller kazıldığı sırada içeriye sızan bir türün soyundan geliyor. Bir zamanlar kuşlardan beslenen bu sivrisineklerin başlıca besin kaynağını artık fareler, sıçanlar ve insanlar oluşturuyor.

SİVRİSİNEKLER ISIRMAZLAR, EMERLER.

Ortalama bir insanın kanının tümden tükenmesi için, her birinin o kişiyi bir kez emeceği yaklaşık 1.200.000 sivrisineğe gerek vardır.

Bir sivrisineğin karnı doyar doymaz kimyasal bir sinyalle besin alımını durdurur. Laboratuvar ortamında söz konusu sinyal işlemez duruma getirildiğinde sivrisineğin patlayıncaya dek emdikleri görüldü.

Sivrisinekler özellikle de uykudayken, dışarıya soluduğunuz havadan izinizi sürebilirler. Neyse ki bunu ancak 1.5 mph hızla yaparlar öyle ki, saklanmasanız bile en azından kaçabilirsiniz.

SİVRİSİNEK İLAÇLAMADA ANKARANIN EN İYİSİYİZ.