Farelerle İlgili Merak Ettikleriniz ve Farelerle Mücadele Yöntemleri

DÜŞMANIMIZI NE KADAR TANIYORSUNUZ !

Memelilerin en geniş takımı olan kemiriciler insanların besinlerini, evcil hayvanları ve ürünlerini, tahta, kağıt, deri, kumaş gibi maddeleri, telefon ve yem fabrikalarındaki kumanda panosunu ve kablolarını, un ve yem çuvallarını kemirerek bu maddelerin zarar görmesine sebep olurlar. Kemiriciler pislikler ile besin maddelerini kirletir ve kullanılamayacak hale getirirler ki bir kemirici yediği gıda ya da yemin 10 katını kuduz, tifüs, tifo gibi hastalıklar bulaştırabilir veya kullanılamaz hale getirir. Deneyler ispatlanmıştır ki 6 adet fare bir yılda bir insanın tükettiği kadar gıda tüketirler.

Fareler alt ve üst kesici dişlerinin anormal uzamaması için kemirmek zorundadır. Bir kemirici saniyede 6 kez ısırabilir yine elektrik, bilgisayar ve telefon kablolarındaki titreşimler kemiriciler için cezbedicilerdir.

Kemiricilerin üremeleri ile ilgili birkaç rakam verilmesi bunlarla mücadelenin önemini daha açıkça ortaya koymaya faydalı olabilecektir.  Şöyle ki;

Ev faresi: Doğumundan 6-8 hafta sonra ergin hale gelip üremeye başlar. Bunlar da gebelik süresi 18-21 gün olup bir doğumda 8 ile 18 yavru meydana getirirler. İkinci gebelikler doğumdan hemen 15 gün sonra olur.

Sıçan: Bunlarda ise üreme ev farelerine oranla biraz daha düşük seyreder. Bir çift sıçan bir yılda 2000 sıçan meydana getirir.

MÜCADELE

Yukarıda fareler ile mücadele etmek için sıralanan ilk akla gelen sebepler sizin için yeterli ise şunu unutmayınız ki yem, kapan, kedi, zehir vs. yönteminiz ne olursa olsun bilinçli ve rutin devam edilmiyorsa asla farelerden kurtulamazsınız.

Doğru bir mücadele gözlemle başlar. Şöyle ki gıda olan bir yerde özellikle fabrika, daire, bina, imalathanelerde dışarıdan içeriye izole etmek çok zordur. Günlük hayatta hiç fare göremeyebilirsiniz çünkü fareler gece saatinde gün ağarana kadar 3 ve ya 4 defa beslenmek için açığa çıkarlar. Gündüz fare görmeniz durumunda bulunduğunuz yerdeki popülasyonun fazlalığını açığa koyar, farelerin sayısı o kadar çoğalmıştır ki hayvanlar gündüz dahi besin aramak için dışarıda gezinmeye başlamışlardır.

Fare mücadelesine başlarken önce, bina dış ortam arasında geçirim sağlayan tüm delik, çatlak ve kırıklar onarılmalıdır.

KEMİRGENLERE YÖNELİK KULLANDIĞIMIZ YEMLER

Neden BAYER’in RODİLON MUM BLOK sorusunun cevabına gelince: RODİLON MUM BLOK marka fare kontrolü sistemi ANKARA Sadece Tektaş İlaçlama Alo Böcük Firması tarafından uygulaması yapılır. RODİLON MUM BLOK Diphacinone ve Bromadionelene etken maddeli ve iç kanama yolu ile etkilidirler. Bunları diğer fare zehrinden ayırt eden en önemli özellikleri şunlardır;

  • Kullandığınız yem her ne olursa olsun, fareler onu yemediği sürece asla amacınıza ulaşamazsınız. RODİLON MUM BLOK’lar diğer yemlerin aksine 15-20 besin maddesi ve tatlandırıcı bileşenden oluşup farenin her hangi bir yerden karşılaşabileceği her şeyden daha lezzetlidir.
  • RODİLON MUM BLOK’lar yem istasyonları ile hedef olmayan diğer evcil hayvanlar ve çocukları yemlerden korurken özel dizayn edilmiş PATENTLİ yem istasyonları farenin saklama ve kemirme güdüsünü tahrik eder.
  • Tahmini ölüm süresinin 2-3 gün olması diğer farelerin şüphelenmesini önlerken lezzetli olan yemlerin yuvalara taşınması içinde yeterli fırsatı sağlar. RODİLON MUM BLOK ile zehirlenen kemiriciler çırpınıp bağırmaksızın sanki halsizlikten ölüyormuş gibi bir durum olurki diğer fareler şüphelenmeden yemeye devam ederler.
  • RODİLON MUM BLOK akut tesirli bir zehirli yem olmadığından fareler yemin yanında değil saklandıkları yerde ölürler. Öldükleri yerde hiçbir mikrobik bulaşmaya yol açmadan kuruyarak yok olurlar.

KULLANILIŞI:

BAYER’in RODİLON MUM BLOK fare sıçan yemleri, kemiricilerin davranışları dikkate alınarak Tektaş İlaçlama Alo Böcük Uzman Ekipleri tarafından keşfi yapıldıktan sonra duvar diplerine, beslendikleri ve su içmek için geldikleri ve gezindikleri sahalara uygulamasını yaparlar.

Fare yemlerinin çocuklardan, evcil hayvanlardan, su ve nemden korunması için dayanıklı malzemeden yapılmış ve kilitli tertibatı olan RODİLON MUM BLOK yemleme kabı ve istasyonlarından faydalanabilirsiniz.

RODİLON MUM BLOK yemler yemleme kutu ve istasyonlarına el değmeden konularak, istasyonlar devamlı kontrol ve yemler eksildikçe ilave edilmelidir.