Hamamböcekleri Nasıl Tanınır?

GÖRÜNÜMÜ

Hamamböcekleri 50 mm uzunluğa kadar ölçülebilir. Bazı tropikal türleri diğer iklimlerde yetişenlerden daha da büyük olabilir. Hamamböcekleri altı bacaklı, iki antenli ve bazıları kanatlıdırlar. Bununla birlikte bazı kanatlı türler uçabilme yeteneğine sahiptir, bazıları da kanatları olmasına rağmen uçamayan haşeredirler.

HAMAMBÖCEĞİ OLGUSU

Hamamböcekleri hayvanlar aleminin eklembacaklılar şubesi, böcekler sınıfına aittir. Bazı türleri istila edici olarak kabul edilirken diğer türleri organik materyallerin ayrışma döngüsünde çevre için önemli yararlar sağlamaktadırlar. Haşere hamamböcekleri birçok çeşitli hastalığın taşıyıcılığını da yapabilirler. Çünkü hamamböcekleri genellikle atık birikintilerin yakınlarında ya da mutfaklarda bulunurlar. Restoranların çoğu hamamböceği istilası ile sık sık yüzyüze gelmektedir. Bu haşereler hoş olmayan koku yayar ve ayrıca ses çıkartabilirler. Birçok türü cırıldama ya da daha sessiz tıklama şeklinde ses çıkarırken tıslama çıkaran Madagaskar hamamböceği, bu ses çıkaran hamamböceklerinin en bilindik olanıdır.

Hamamböcekleri evinizde büyük hasarlar meydana getirebilirler. Haşerelere karşı başarı sağlamak için aşağıdakileri bilmekte yarar vardır:

  • Evinize girişi – Hamamböcekleri dışardan yarıklardan, çatlaklardan, delik ve drenaj borularından evinizin içine çeşitli yollarla girebilirler. Hatta bizler kendimiz alışveriş poşetleri ve kutuları, çantalarımızla bile eve taşıyor olabiliriz.
  • İdeal çevre – Eviniz birçok hamamböceği için uygun bir üreme merkezi olabilir. Evleriniz bu haşereler için uygun gıdayı, istediği sıcaklığı ve ihtiyaç duyduğu suyu sağlayabildiği için ideal bir yuva haline gelmektedir.
  • Üremeleri – Hamamböcekleri çok çabuk ürerler. Gözlemlenen bir hamamböceği varlığının bile evinizin birden fazla hamamböceğine ev sahipliği yaptığına işaret ediyor olması ihtimali yüksektir.
  • Alerji / Astım – Hamamböceği deri kaşıntısının, ölü vucudunun ve dışkısının yarattığı etki özellikle çocuklarda ve hassas kişilerde alejiyi tetikleyebilir.

Hamamböcekleri insanlardan saklanma konusunda çok başarılıdırlar. Yumurtaları doğal olarak birçok ilaca karşı kendini koruyabilir. Uygun olmayan ekipman, materyal ile bilinçsiz bir şekilde yapılan haşere ilaçlama, hamamböceği kontrolüne karşı savaşı kaybetmenize neden olabilir.

Hamamböceklerine karşı bu savaşı kaybetmemek için Ankara’da bulunan haşere ilaçlama firmamızla iletişime geçmenizi ve tercih etmenizi öneririz.