Hamam Böcekleri Isırır mı?

Hamamböcekleri hem etçil hem de otçul haşerelerdir. Bu haşereler daha çok tırnaklardan göz kapaklarından ayak ve ellerden ısırık alma şeklinde tepki göstermesine rağmen daha önce ölü ve canlı insan etini yedikleri kayıtlara geçmiştir. Isırıklar tahrişe yaralara ve hatta kabartılara neden olabilir.

Hamamböcekleri istilanın çok büyük sayılarda meydana gelmesinin ve özellikle gıdanın sınırlı olduğu zamanların dışında insanları ısırdıkları pek gözlemlenmemiştir. Çevrelerinde yeterli gıdayı bulduklarında insanlara pek yaklaşmazlar. Gıda kaynaklarına ulaştıkları zaman üremeleri daha da hızlanır ve başa çıkılamayacak duruma maruz kalınmasına neden olur. Eğer gıda kaynakları kısıtlı ise daha fazla gıda arayışına girerler ve normalde tüketmediği şeylere yönelme eğiliminde bulunurlar. Normal şartlarda bu seviyede bir hamamböceği popülasyonuna ulaşılmasına izin verilmeden önce derhal haşere ilaçlama yapılması önerilmektedir.

Hamamböceği ısırılma vakaları çoğunlukla gemilerde gözlemlenmiştir. Gemide çalışan kişilerin tırnaklarını ve derilerini kemirdikleri kayıtlara geçmiş bulunmakla beraber birçok gemicinin sırf parmaklarının bu haşereler tarafından ısırılmaması için eldiven dahi giydikleri bilinmektedir.

Birçok hamamböceği türünün arasında Periplaneta americana ve Periplaneta australasiae gemilerde insanları ısıran türler olarak bilinmektedir. Alman hamamböceklerinin de ayrıca insanları ısırdıkları bilinmektedir.

Sizlerde böyle vakalarla karşılaşmak istemiyorsanız. Hamam böceği ilaçlama firmamızla iletişime geçin.