Sivrisinek İlaçlama

Genel Özellikleri

Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesleriyle kolayca tanınabilirler. İnce, uzun nazik bacaklı böceklerdir. Sivrisinekler tam başkalaşımlı böcekler olup 4 evreden geçerler: Suda geçen yumurta, larva, pupa evreleri ile karada geçen ergin evre. Her türlü su birikintilerinde üreyebilirler. Nemli ve loş ortamlarda barınabilirler. Dişilerinin üreyebilmek için kan emmeye ihtiyaçları vardır. Erkekler ise bitki ve meyve özsuyuyla beslenirler.

Neden İlaçlama Yapılmalı ?

Sivrisinekler kan taşıdıkları için hastalık bulaştırma riskleri vardır. Örneğin sarı humma, fil hastalığı ya da sıtma gibi parazit hastalıklarını taşıyabilirler. Sivrisinekler derimiz üzerinde kan emdikleri bölgelerde kaşıntıya ve alerjik reaksiyonlara sebep olurlar.

Mücadele Yöntemleri

Sivrisinek mücadelesinde sadece ferdi olarak sivrisinek ilaçlama yaparak sonuca ulaşmak maalesef imkansızdır. Sivrisinek mücadelesinde ferdi olarak alınacak önlemlerin başında ilaçlama yapılacak alan etrafında yer alan su birikintileri ve göletlerin kurutulması gerekmektedir. İlaçlamada uygulanan yöntemler; larvasit uygulaması, soğuk sisleme (ULV).

ATOMİZÖR UYGULAMASI

ULV UYGULAMASI

Detaylı Bilgi
Ara
Yol Tarifi