Karasinek İlaçlama

Genel Özellikleri

Bu zararlılar ev sineği olarak bilinir. Uzunluğu 5-8 mm arasında değişen, rengi genel olarak koyu gri ve siyah olan ve uçabilen bir sinek türüdür. Karasinek insanların yaşadığı en soğuk iklimden en sıcak iklime kadar bütün mesken yerlerde bulunabilir. Çöpler ve çürümekte olan organik atıklarla beslenirler.

Neden İlaçlama Yapılmalı ?

Ağız yapıları sokma-ısırma niteliği taşımadığı için yalayıcı-emici özellikte gelişmiştir. Bu nedenle insan ve memelileri sokmamakla birlikte bacakları ve vücutları aracılığı ile binlerce hatta milyonlarca zararlı madde ve mikroorganizmayı insanların yiyecek ve içeceklerine bulaştırmak suretiyle hastalıkların taşınmasında önemli rol oynarlar. Kolera, daire, dizanteri, verem, hepatit, çocuk felci, gıda zehirlenmeleri, salmonellosis gibi hastalıkları taşırlar.

Mücadele Yöntemleri

Karasinek larvalarının beslenme ve gelişmesi için uygun ortamlar (boşaltılmış çöp bidonlarının içleri, mezbahalar, fosseptikler vb) larva mücadelesi kapsamında ilaçlanır. Uçkun populasyonu arttığında en etkili yöntem bina içi ve dışında ULV veya Atomizer İlaçlama yöntemleri (uçkun mücadelesinde kullanılan ilaçlar) ile ilaçlamadır. Ayrıca açık alanlarda dinlenme halinde olan ergin populasyonun kontrolünde REZİDÜEL uygulama da kullanılmaktadır.

ATOMİZÖR UYGULAMASI

REZÜDÜEL UYGULAMASI

ULV UYGULAMASI

Detaylı Bilgi
Ara
Yol Tarifi