Bit İlaçlama

Genel Özellikleri

Küçük, kanatsız, yassı ve renkleri kirli beyazdan, kahverengi-siyaha varan asalaklardır. Dişi bit sirke denilen yumurtalarını tek tek veya topluluk halinde saç, tüy ve kıl diplerine bırakırlar. Bitler kopan deri parçaları, deriden salgılanan yağ ve bazen kan ile beslenirler. Baş biti, vücut biti, kasık biti gibi türleri bulunmaktadır. Genelde kış aylarında ve temizliğin pasif olduğu yerlerde görülür.

Neden İlaçlama Yapılmalı ?

Bitler yapı olarak çıplak gözle algılanamadığı için insanların bünyesine çok rahat yerleşebilir ve delgeç tırnaklı yapıları sayesinde bulundukları alanda hem barınırlar hem de kan emerler. Bitler bu kan emişi sırasında diğer yerleşkeler aracılığı ile aldıkları mikrobu kolayca bulaştırabilirler. Bu mikrop vücudumuza tifo, humma gibi bulaşıcı rahatsızlıkları bulaştırır.

Mücadele Yöntemleri

Bit sorununa hijyenik ortamlar başlangıçtır. Bit ile mücadele Bitin vücuda bulaşması halinde vücut temizlenip ilaçlanmalı yaşadığımız alanlar rezidüel veya ULV ilaçlama yöntemleriyle dezenfekte edilmeli, eşyalarımız tamamen elden geçmelidir.

REZÜDÜEL UYGULAMASI

ULV UYGULAMASI

Detaylı Bilgi
Ara
Yol Tarifi