Arı İlaçlama

Genel Özellikleri

Arılar genel olarak 16-28 mm arası boylara sahiptirler.Arı tüylü ve zar kanatlı familyasının üyesidir. Dünyamızda çiçeklerin var olduğu tüm alanlarda görülürler. Arıların en fazla bilinen cinsleri bal arısı, yaban arısı, çömlekçi arısı, tarla arısıdır.Dil uzuvları emici bir yapıya sahiptir ve çiçeklerden topladıkları polenlerle bal özünü oluştururlar.

Neden İlaçlama Yapılmalı ?

Bal arıları insanlara mecbur kalmadıkları sürece zarar vermezler. Yaban arıları yani eşek arıları ise insanların yaşam alanları içerisinde barınırlar ve toplu halde saldırmaları halinde ise zehirlenmelere sebep olurlar. Leşle beslenmeleri onları insanlar tarafından tehlikeli yapan unsurların başında gelmektedir. İnsanlar arılar tarafından ısırıldığında şiddetli acı hissedilir, vücut üzerinde şişliklerle birlikte apseler meydana gelir. Sadece bir adet arı ısırığı alerjik reaksiyonları olanlar dışında insana pek zarar vermese de eğer toplu olarak koloni saldırısına uğrayan kişilerde ciddi sağlık sıkıntılarına yol açtığı gözlemlenmiştir.

Mücadele Yöntemleri

Amatör olarak yapılan ilaçlamalar sonucunda toplu arı saldırıları görülebilmektedir. Bu sebeple arı mücadelesinin kesinlikle profesyonel ekiplerce ULV denilen ilaçlama yöntemiyle yapılması gerekmektedir.

ATOMİZER UYGULAMASI

REZÜDÜEL UYGULAMASI

ULV UYGULAMASI

Detaylı Bilgi
Ara
Yol Tarifi